Sizi Dinliyoruz
  UEDAŞ Facebook Sayfası UEDAŞ Twitter Sayfası UEDAŞ Instagram Sayfası UEDAŞ Linkedin Sayfası UEDAŞ Foursquare Sayfası  
 
Ana Sayfa / Haberler / Kaçak elektrikle mücadelede bir ilk
Kaçak elektrikle mücadelede bir ilk  7.8.2014
Kaçak elektrikle mücadelede bir ilk

Ar-Ge birimimiz tarafından geliştirilen 'Çekirge' isimli kaçak elektrik tespit cihazı ile ‘kaçak elektrik’ kullanımı anında tespit edilebilecek. Türkiye'de ilk kez uygulanacak sistem ile bölgemizdeki kaçak elektrik kullanımını minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz. 

“Cihaz, dağıtım şirketlerinin ihtiyacına göre tasarlandı”

Üretilen cihazın dağıtım şirketlerinin ihtiyacına göre tasarlandığını ve kaçak elektrik kullanımı ile mücadelede Türkiye’de üretilen ilk cihaz olma özelliğini taşıdığını aktaran Uludağ Elektrik Dağıtım Ar-Ge ve Stratejik Planlama Direktörü Mesut Efe; “Uzun süren bir çalışma sürecinin ardından projeyi hayata geçirdik. Kendi bünyemizde geliştirilip üretilen kaçak elektrik tespit cihazı projemiz Türkiye’de ilk kez bir elektrik dağıtım şirketinde uygulanmış olacak” dedi. Projenin hayata geçirilmesi ve cihazın üretilmesinde başta Erol Yumuk olmak üzere tüm Ar-Ge birimi çalışanlarına teşekkür eden Efe, bu alanda birçok farklı proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

İnovasyona yönelik yatırımlar devam edecek

Geliştirilen cihaz sayesinde kaçak elektrik kullananların anında tespit edilebildiğini kaydeden Efe, Çekirge’yi hizmet alanımız olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da kullanarak kaçak elektrik kullanımını minimum seviyeye indirmiş olacağız. Şirketin inovasyona yönelik yatırımlarının devam edeceği bilgisini veren Mesut Efe, cihazın isminin neden “Çekirge olduğu sorusuna ise kaçak elektrik kullanan bir zıplar, iki zıplar, üçüncü de ‘Çekirge’ye’ yakalanır. Bunu ironik bir şekilde anlatmak istedik” diye konuştu.

  
Haberler
Haberler

Elektrik kesintilerine hızlı çözüm üreten sistem


UEDAŞ, SCADA sistemi ile elektrik kesintilerine uzaktan anında müdahale edebiliyor. Bu sayede elektrik kesintileri 5-10 saniye içerisinde giderilirken, kesinti süreleri de azalarak müşteri memnuniyetinin artması sağlanıyor.

Uludağ'da ekiplerimizin zorlu mesaisi


Kış mevsiminin gözde turizm merkezlerinden Uludağ’da, kesintisiz elektrik enerjisi için sürdürülen çalışmalar dikkat çekti. UEDAŞ ekiplerinin zorlu koşullardaki çalışmaları aralıksız sürüyor.

Kardeşim Üşümesin gülümsetmeye devam ediyor


UEDAŞ'ın 7 yıldır sürdürdüğü “Kardeşim Üşümesin” projesi kapsamında bu kez Çanakkale’nin Biga İlçesi’ndeki çocukların yüzünü güldürdü.

UEDAŞ,Jandarma ile 'Kadına Şiddete Dur' Dedi


UEDAŞ ile Bursa İl Jandarma Komutanlığı Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında farkındalık çalışmasına imza attı. Kadın astsubaylar tarafından İnegöl’deki bir elektrik trafosuna “Kadına Şiddete Dur De” teması işlendi.