Sizi Dinliyoruz
  UEDAŞ Facebook Sayfası UEDAŞ Twitter Sayfası UEDAŞ Instagram Sayfası UEDAŞ Linkedin Sayfası UEDAŞ Foursquare Sayfası  
 
Ana Sayfa / Haberler / Özdemir, "Elektrik Üretiminde Özel Sektörün Payı Artırılmalı."
Özdemir, "Elektrik Üretiminde Özel Sektörün Payı Artırılmalı."  9.11.2017
Özdemir,

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nihat Özdemir, Türkiye'de enerji sektörünün sürekli gelişim gösterdiğini belirterek, "2023 ve 2030 milli hedeflerinin gerçekleşmesi için özel sektörün yatırımlardaki hızlı ivmesi korunmalı. Ülkede enerji ve elektrik üretiminde özel sektörün payı daha da artırılmalı." dedi.


Özdemir, Limak Enerji'nin Ana Sponsor olarak katıldığı 10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın (EIF) açılışında yaptığı konuşmada, Ankara merkezli bir şirket olarak kongrenin ana sponsoru olmaktan gurur duyduklarını söyledi.


Enerji sektörünün, ülkenin ekonomik büyümesinin dinamosu olduğunu ifade eden Özdemir, sektörde yerli ve yenilenebilir kaynakların harekete geçirilmesi, verimliliğin artırılması ve enerji tasarrufuna ilişikin ek önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.


Özdemir, Türkiye'de enerji piyasalarının daha derinleşmesinin, orta ve uzun vadede öngörülebilir fiyatların oluşmasının şart olduğunu anlattı.


Dünya genelindeki enerji üretim, iletim ve tüketimiyle ilgili teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu: 
"Türkiye'nin bu alanlarda öncü rol oynayacağı bir Ar-Ge ortamına kavuşturulması son derece önemli. Hükümet ve devletimizin bu yönde kararlı adımlar attığını görmekteyiz. Özel sektör olarak bu politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Enerji politikalarında yerli ve yenilenebilir kaynakların artırılması ciddi bir dönüşüm sürecine gidilmesi son derece doğru. Bakanlıklarımız ve ilgili kurumların etkin koordinasyon ve iş birliğiyle hem kamu hem de özel sektörümüzün katkılarıyla büyümeye devam eden enerji sektörümüz, öncelikle Cumhuriyet'imizin 100. yılına özel milli enerji hedeflerine odaklandı. Elektrik üretiminde yerli kömüre verilen destekler, rüzgar ve güneşte yapılan YEKA ihaleleri ve buralarda getirilen yerli üretim şartları da çok yerinde kararlar. Biz de Limak olarak bu ana politikalara uygun biçimde portföyümüzü şekillendiriyoruz."


Özdemir, sektöre yatırım yapanların kısa vadeli ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemesi gerektiğini dile getirerek, "Uzun vadeli projeksiyonlara göre hareket edilmeli. Türkiye'nin yükselişi yukarı yönlü. 2023 ve 2030 milli hedeflerinin gerçekleşmesi için özel sektörün yatırımlardaki hızlı ivmesi korunmalı. Ülkede enerji ve elektrik üretiminde özel sektörün payı daha da artırılmalı." diye konuştu.

Ergüneş: En başarılı yapısal reformlar elektrik sektöründe yapıldı


Limak Enerji Enerji Dağıtım Grubu Başkanı Sn. İsmail Ergüneş ise, enbaşarılı yapısal reformların elektrik sektöründe yapıldığını belirterek, kendilerini zorlayan tek noktanın son dönemlerde kurlarda yaşanan hareketlenmeden kaynaklı finansal sıkıntılar olduğunu söyledi.

Fuarın “Enerji Piyasalarının Değerlendirilmesi” oturumunda konuşan Limak Enerji Enerji Dağıtım Grubu Başkanı İsmail Ergüneş, Türkiye elektrik piyasasında katedilen olumlu değişim ve dönüşümlere vurgu yaparak, “En başarılı yapısal reformlar elektrik sektöründe yapıldı. Bütün bunların bir maliyeti var. Kamu yapı ağırlıklardan özel sektör ağırlıklı bir yapıya döndük. Bu yatırımların hemen hepsi yabancı para üzerinden finanse edildi. Yakalayamadığımız şey bir tek kurdaki hareketlenmeden kaynaklı zorluklar sıkıntılar var. Güçlü bir mali piyasa elektrik piyasasının temeli. Bu konuda gerekli aksiyonların mutlaka alınacağını düşünüyorum.” dedi.


Enerji sektörünün çok temelden bir değişim içerisinde olduğuna vurgu yapan Ergüneş, dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesindeki amaçlara ulaşıldığını ifade etti. Ergüneş, “Özelleştirmelerde amaç yatırımları artırmak, kayıp kaçağı azaltmak ve arz güvenliğini sağlamaktı. Bunun önemli oranda başarıya ulaştığını görüyoruz. Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın diye bir söz var, müşterilerden gelen şikayetler veya memnuniyet çok önemli. Hizmet kalitesi artırılarak müşteri memnuniyetinde çok ciddi iyileşmeler olduğunu görmeye başladık, daha da göreceğiz. Bunlar bakanlık tarafından çok ciddi bir şekilde izleniyor. Müşteri memnuniyetini de tam olarak yakalama çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.
Ergüneş ayrıca, dağıtım sektöründe elde edilen bu gelişmeleri de bölge ülkelere taşıyacağımıza olan inancını dile getirdi. Ergüneş, “İnanıyorum ki önümüzdeki dönem sektör bu tecrübelerini bölge ülkelerine de aktarmaya başlayacak. Elektromekanik sanayine de 5 milyar lira civarında yatırım yapıldı. Bu sanayinin Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da da çok etkili bir ekosistem yaratacağına inanıyorum. Bunlar iyi taraflar, gurur duymamız gereken taraflar.” dedi.

   
Haberler
Haberler

UEDAŞ'tan Yerinde Sayaç Testi Hizmeti


Müşteri memnuniyetini herzaman ön planda tutan UEDAŞ, müşterilerden gelen talepler ya da okuma ekiplerinin rutin teknik ve fiziki incelemelerinde karşılaşılan arızalar için karşılaşılan 3 günlük inceleme süresini 1 güne düşürüyor. Yerinde sayaç test işlemiyle UEDAŞ, arızalı olmayan sayaçların sökülmesinin de önüne geçiyor.

Edremit'te Yaz Yoğunluğuna Önlem


UEDAŞ, yaz aylarında artan nüfus yoğunluğunu göz önüne alarak tatil bölgelerindeki bakım ve onarım faaliyetlerini artırdı.

Balıkesir'de Köy Okulu Kütüphaneye Kavuştu


“Bi Kitap Daha Aydınlık Bi Hayat” hedefiyle yola çıktığımız, 7 yılda 20 köy okuluna kütüphane kurduğumuz projemizde bu durağımız Balıkesir'in Susurluk İlçesindeki Karapürçek Şehit Mesut Nayman İlkokulu oldu.

"Gece ve Işık" Sergide Buluştu


6’ıncısını düzenlediğimiz ve bu yıl ilk kez uluslararası katılıma açılan 'Şehrin Işıkları Fotoğraf Yarışması'nda dereceye giren 50 fotoğraf Bursa Osmangazi’de yer alan Korupark AVM’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.