Sizi Dinliyoruz
  UEDAŞ Facebook Sayfası UEDAŞ Twitter Sayfası UEDAŞ Instagram Sayfası UEDAŞ Linkedin Sayfası UEDAŞ Foursquare Sayfası  
 
Ana Sayfa / Haberler / Ar-Ge Projelerimiz Geleceğe Yön Veriyor
Ar-Ge Projelerimiz Geleceğe Yön Veriyor  20.2.2017
Ar-Ge Projelerimiz Geleceğe Yön Veriyor


UEDAŞ olarak 2014 yılından bu yana hızlı bir şekilde sürdürdüğümüz Ar-Ge sürecinin yanında, kesintisiz olarak yeni projeler üretmeye ve devam eden projelerdeki çalışmalara da devam ediyoruz. Son olarak Bursa Nilüfer ilçesinde gerçekleştirdiğimiz “Smart Transformer” değişikliğiyle daha akıllı ve yenilikçi bir dağıtım şebekesi hedeflerken, gelişen teknolojiyi kullanmak adına her türlü yatırımı yapmaya da devam ediyoruz.

Smart Transformer...

Elektrik dağıtım şebekesinin en önemli elemanlarından biri olan Dağıtım Transformatörleri, neredeyse her köşe başında bulunan ve elektrik enerjisini kullanacağımız şekline dönüştüren çok güçlü birer elektrik makinalarıdır. Bu yüzden bunların da teknolojiye uyum sağlıyarak izlenebilir ve kontrol edilebilir olması ile daha az arıza olasılığı ve kesintisiz enerjiyi hedefliyerek geliştirilmiş olan smart transformatörlerin sisteme kazandırılması gerekebilir.
Bu düşünce ile yola çıkan UEDAŞ’ın projesi Tübitak tarafından da destek almış ve çalışmalarda son aşamaya geçilmiştir. 2017 içerisinde tamamlamayı planladığımız projenin son iş paketlerinden biri olan saha uygulama ve test süreci kapsamında Nilüfer Beşevler bölgesinde montajı tamamlanan smart trafo ile anlık ölçümler yaparak ve davranış karakteristikleri inceleyerek bakım metodolojisi geliştirmeyi planlarken, akılcı yürüttüğü işletmecilik anlayışımıza bir yenisini ekleyerek yolumuza inovatif bir şekilde devam ediyoruz.

Bir taşla iki kuş...

Günümüz dünyasında enerji verimliliğinin önemi oldukça iyi bilinmekte ve bu kapsamda her sektörde çok yönlü çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda UEDAŞ olarak uyguladığımız projeleri bazı noktalarda kesiştirerek en verimli sonucu elde etme yöntemini belirlemeye çalışmaktayız.
2016 yılı içerisinde EPDK destekli olarak yürüttüğümüz Trafo Binalarında “Reflektif Boya” Uygulama Projesi kapsamında güneş ışınları ve çevresel etkiler sebebi ile trafo binalarına etkiyecek ısıl yüklerin değerlendirilmesi sonucunda enerji kayıplarının ne derece azalacağını incelediğimiz projemizi tamamlamış bulunuyoruz. Bununla birlikte aynı projenin pilot bölgelerinden biri olan Beşevler’deki trafo binamıza kurduğumuz smart trafo sayesinde bir trafoda oluşacak dâhili ve harici tüm etkilerin kayıplara etkisi incelenecektir.

Böylelikle UEDAŞ ailesi olarak enerjinin verimli kullanılması adına her türlü çalışmaya devam ederek inovatif bakış açımızla sistemimizi geleceğe taşımanın öncelikli hedeflerimiz arasında olduğunu belirtmek isteriz

   
Haberler
Haberler

Uludağ'da ekiplerimizin zorlu mesaisi


Kış mevsiminin gözde turizm merkezlerinden Uludağ’da, kesintisiz elektrik enerjisi için sürdürülen çalışmalar dikkat çekti. UEDAŞ ekiplerinin zorlu koşullardaki çalışmaları aralıksız sürüyor.

Kardeşim Üşümesin gülümsetmeye devam ediyor


UEDAŞ'ın 7 yıldır sürdürdüğü “Kardeşim Üşümesin” projesi kapsamında bu kez Çanakkale’nin Biga İlçesi’ndeki çocukların yüzünü güldürdü.

UEDAŞ,Jandarma ile 'Kadına Şiddete Dur' Dedi


UEDAŞ ile Bursa İl Jandarma Komutanlığı Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında farkındalık çalışmasına imza attı. Kadın astsubaylar tarafından İnegöl’deki bir elektrik trafosuna “Kadına Şiddete Dur De” teması işlendi.

Enerji nakil hatları projesi mesleki eğitimi


UEDAŞ'ın İşletme Mühendisleri ve Müşteri Mühendisleri'nden oluşan 30 kişilik ekip, enerji nakil hatları projesi mesleki eğitimine katıldı.