Sizi Dinliyoruz
  UEDAŞ Facebook Sayfası UEDAŞ Twitter Sayfası UEDAŞ Instagram Sayfası UEDAŞ Linkedin Sayfası UEDAŞ Foursquare Sayfası  
 
Ana Sayfa / Duyurular / Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri ile İlgili Duyuru
Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri ile İlgili Duyuru  31.8.2013
Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri ile İlgili Duyuru

Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri ile İlgili Duyuru (30.10.2012)

Sayın Serbest Müşteriler, Sayın Tedarikçiler;Bilindiği üzere, Otomatik Sayaç Okuma Sistemlerinin Kapsamına Ve Sayaç Değerlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslar, 10/4/2011 tarihli ve 27901 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kısaca OSOS Yönetmeliği olarak adlandırılan mevzuatla , Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği uyarınca uzlaştırma hesaplamalarında kullanılacak sayaç değerlerinin, sayaçların okunma periyotlarının ve OSOS kapsamında yer alacak sayaçların belirlenmesine ve sayaçların OSOS’a dahil edilmesi için gerekli teçhizatın kurulmasına dair sorumluluklar ve OSOS kapsamında elde edilen verilerin paylaşımına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

OSOS’adahil olacak olan sayaçlar  Yönetmeliğinin 4. Maddesinde“

a) İletim sistemine verilen ya da iletim sisteminden çekilen elektrik enerjisini ölçen sayaçlar,
b) Tüketimi 5 inci Madde çerçevesinde Kurulca onaylanan limitin üzerinde olan sayaçlar,
c) Üretim ve otoprodüktör lisansına sahip piyasa katılımcılarının tüketim birimleri tarafından dağıtım sisteminden çekilen elektrik enerjisini ölçen sayaçlar,
ç) Üretim ve otoprodüktör lisansına sahip üretim birimleri tarafından dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisini ölçen sayaçlar,
d) İki dağıtım sistemi arasındaki alış-verişe esas elektrik enerjisini ölçen sayaçlar,
e) Dengeleme birimi niteliğine sahip tüketim tesislerinin sisteme bağlantı noktalarındaki elektrik enerjisini ölçen sayaçlar,
f) Piyasa katılımcısı tarafından dördüncü fıkra çerçevesinde OSOS kapsamına alınması talep edilen sayaçlar,
g) Talep birleştirme yolu ile serbest tüketici niteliği kazanan ve elektrik enerjisi tüketimleri ortak sayaçtan ölçülmeyen tüzel kişilere ait olup da dağıtım şirketlerince OSOS kapsamına dahil edilmesi gerekli görülen sayaçlar.
h) Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik uyarınca tesis edilmesi öngörülen sayaçlar.
ı) DSİ tarafından OSOS kapsamına dahil edilmesi talep edilen, yer altı suyu kullanma belgesi çerçevesinde tesis edilen sayaçlar.[1]
i) 10/07/2009 tarih ve 27284 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Aydınlatma Yönetmeliği uyarınca dağıtım şirketlerinin aydınlatma yükümlülüğü olarak belirtilen aydınlatma sistemlerine ait sayaçlar” olarak tanımlanmıştır; 

Ayrıca,  Yönetmeliğin 5. Maddesinde yer alan “OSOS kapsamında yer alması zorunlu olan sayaçlara ait aktif elektrik enerjisi tüketim limiti, ilgili dağıtım şirketi tarafından belirlenerek Kurul tarafından onaylanmak üzere gerekçeleri ile birlikte Kuruma sunulur” hükmü gereği Şirketimiz için OSOS’adahil edilecek sayaçlar için  tüketim limiti 90.000 kwh/yıl olarak belirlenmiştir.

Sonuç olarak, dağıtım sistemine bağlı uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonu içerisinde yer alan yani dağıtım sistemine bağlı olup da enerjisi başka bir tedarikçi tarafından karşılanan ve yıllık tüketimi 90.000 kwh’den fazla olan tüm sayaçlar OSOS sistemine dahil olacaktır.

Mevzuat dahilindeOSOS’a dahil edilmesi gereken müşteri sayaçları ile ilgili tüm işlemler Şirketimiz tarafından yapılacak olup, bu çalışma kapsamında ortaya çıkabilecek  sayaç, modem, montaj, haberleşme v.b. bedeller yine Şirketimizce karşılanacaktır.

Bu kapsamda, OSOS ile ilgili yazılımın geliştirilme çalışmaları 01.10.2012 tarihi itibariyle tamamlanmış olup saha montajlarına başlanmıştır. Bu süreçte,  2012 Ekim dönemi ile başlayan 4. Çeyrek uzlaştırma dönemi için  dağıtım sistemine bağlı uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonu içerisinde yer alan ve yıllık tüketimi 90.000 kwh’ın üstünde olan 3.632 adet sayacın OSOS’adahil edilmesi ile ilgili çalışmalara başlanmış olup bu sayaçların 31.12.2012 tarihine kadar kurulum, devreye alma ve okuma işlemleri tamamlanacaktır.

Ayrıca, 2012 Ekim dönemi ile başlayan 4. Çeyrek uzlaştırma dönemi için OSOS’adahil edilecek sayaçlarla ilgili liste ekte sunulmakta olup, ilerleyen dönemlerde Şirketimiz  dışında başka tedarikçilerden enerji alacak olanlardan tüketimi yıllık limitin üzerine çıkan sayaçlar ile  başka tedarikçiden enerji almakla birlikte tüketimi yıllık limitin üzerine henüz çıkan sayaçlarla ilgili olarak da OSOS’a dahil edilme işlemleri Şirketimizce yapılacaktır. Bu süreçte serbest müşterilerin ve Tedarikçilerin Şirketimiz nezdinde herhangi bir başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Tedarikçilere ve Serbest Müşterilere önemle duyurulur.

31.12.2012 Tarihine kadar OSOS’adahil edilecek dağıtım sistemine bağlı uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonu içerisinde yer alan sayaçlara ait liste

Haberleşme Üniteleri ve Sayaçlarla ilgili genel gereksinimler

Haberler
Haberler

UEDAŞ Ailesi İftarda Buluştu


UEDAŞ'ın tüm personelleri iftar yemeğinde bir araya geldi. 4 ilde toplam 3 500’ün üzerinde kişinin oruçlarını birlikte açtığı iftar yemeklerine ilgi yoğundu. Bursa'da gerçekleşen iftarımıza Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir’in yanı sıra Genel Müdürümüz İbrahim Gümüşlü ve şirketin tüm üst düzey yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Balıkesir'de Köy Okulu Kütüphaneye Kavuştu


“Bi Kitap Daha Aydınlık Bi Hayat” hedefiyle yola çıktığımız, 7 yılda 20 köy okuluna kütüphane kurduğumuz projemizde bu durağımız Balıkesir'in Susurluk İlçesindeki Karapürçek Şehit Mesut Nayman İlkokulu oldu.

UEDAŞ Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Balıkesir'de Yapıldı


Limak Enerji Yönetim Kurulu ve üst düzey yetkililer, "Aylık Olağan Toplantısı" sebebiyle Balıkesir'de bir araya geldi. Toplantının ardından heyet Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne seçilen Yücel Yılmaz'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarete Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Özdemir, UEDAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Ergüneş, UEDAŞ Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü ve Limak Enerji yöneticileri katıldı.

"Bi Kitap" Trabzon'da Aydınlık Bi Hayat İçin Öğrenciler İle Buluştu


Çocukların ve gençlerin geleceğe umutla bakabilmeleri için eğitimi desteklemeye devam ediyoruz. "Bi Kitap Daha Aydınlık Bi Hayat" adıyla 6 yılda 25 bin öğrenciyi kitapla buluşturduğumuz sürdürülebilir sosyal sorumluluk projemiz ile köy okullarına destek oluyoruz. Proje ile 19 köy okulunu kütüphaneye kavuşturuldu. Aynı zamanda köy okullarının boya, badana, çatı onarımı gibi çeşitli tadilat işlemlerini de gerçekleştirilerek köy okullarında okuyan öğrencilere fırsat eşitliği sağlanması adına katkıda bulunuldu. Projemizin bu durağında, Trabzon ili Çaykara ilçesi Zeki Bilge İlk öğretim okulunda okuyan öğrencilerimize kitap yardımında bulunduk. İhtiyaçlarını bizler ile paylaşan ve eğitime katkıyı ilke edinmiş tüm öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler.